Results 1 to 7 of 7

Thread: Economical Source for Vihtavuori N-133

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Austin, TX
    Posts
    2,309

    Question Economical Source for Vihtavuori N-133

    So far, my research indicates that Sinclair International has the best price for N-133 in 8 lb containers @ $154.95 ($19.37 a pound), sans freight and hazardous material charges. Has anyone found a more economical source ??? Thanks for your response.

  2. #2
    Join Date
    May 2006
    Location
    VA
    Posts
    594
    Powder Valley

  3. #3
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Frederick Md.
    Posts
    2,811
    Quote Originally Posted by abintx View Post
    So far, my research indicates that Sinclair International has the best price for N-133 in 8 lb containers @ $154.95 ($19.37 a pound), sans freight and hazardous material charges. Has anyone found a more economical source ??? Thanks for your response.
    Powder Valley is $151 for 8lb keg

    Nothing about VV powder is economical but some places are cheaper than others.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Oslo, Norway
    Posts
    23
    In my opinion, none of you have any reason to complain. Last time I bought VV133 I paid $84 for 1 kg

    ... and Norway is almost in Finland

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Austin, TX
    Posts
    2,309

    Cm ...

    At $18.88 a pound ($151 divided by 8) no one here is even hinting of a complaint. Let's see 2.2 pounds equal 1 kilogram. $84 divided by 2.2 equals $38.18 per pound. As the saying goes: "You got robbed !!!" The question is why

  6. #6
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    S.E. MI
    Posts
    2,264
    Quote Originally Posted by abintx View Post
    At $18.88 a pound ($151 divided by 8) no one here is even hinting of a complaint. Let's see 2.2 pounds equal 1 kilogram. $84 divided by 2.2 equals $38.18 per pound. As the saying goes: "You got robbed !!!" The question is why
    Not sure. But, maybe the boat is slower.
    I think, we get the group discount.
    Powder Valley.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    602

    Economical source for V ita N133

    Lester has it at times for $150 a 8lb Jug. If your closer to the west coast it may pay off . shipping may be less.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •